Chiptuning? Dlaczego warto...

Tuning samochodu - przeciętnemu kierowcy w Polsce nasuwa raczej pejoratywne skojarzenia i jest przedmiotem niewybrednych żartów. Są jednak odpowiednie metody, aby poprawić parametry silnika w samochodzie, a jedną z nich jest coraz popularniejszy chiptuning. Profesjonalnie wykonany, znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy bez ryzyka uszkodzenia silnika.

Chiptuning – zabieg podniesienia mocy i momentu obrotowego silnika przy jednoczesnym obniżeniu poziomu spalania poprzez edycję oprogramowania sterownika silnika. Wykonany profesjonalnie przez doświadczonego mechanika przynosi bardzo dobre efekty i co ważne, podnosi również poziom bezpieczeństwa podróżowania.

Zapas mocy - Producenci samochodów często pozostawiają w silnikach duży zapas wielu parametrów po to, aby "uwalniać"" je w nowszych modelach czy też dopasowywać do wyposażenia, wielkości, czy też masy konkretnego modelu. Dokładnie ten sam silnik może mieć aż kilka różnych wartości mocy i momentu obrotowego. Stosując chiptuning, czyli modyfikację fabrycznego oprogramowania komputera sterującego silnikiem mamy możliwość na regulację i wydobycie „ukrytych” parametrów w dużym zakresie dowolności.

Modyfikacja ma na celu uczynienie auta bardziej dynamicznym, elastycznym, niekoniecznie szybszym. Wiele pojazdów w stosunku do swojej masy dysponują zbyt małym zapasem mocy przez co elastyczność i reakcja na pedał gazu jest zbyt mała. Utrudnia to wykonywanie np. manewrów wyprzedzania czy wjeżdżania na wzniesienia, co znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Z tych przyczyn na chiptuning często decydują się również kobiety poruszające się na co dzień sporymi, ciężkimi rodzinnymi autami, właściciele busów niejednokrotnie ciągnących przyczepy i coraz częściej właściciele aut ciężarowych. Zazwyczaj wystarczy wzmocnienie o 10 proc., aby odczuć wyraźną różnicę podczas użytkowania.

Ecotuning - stosuje się również programy modyfikacyjne, które zdecydowanie zmniejszają zużycie paliwa i określa się je mianem ecotuningu. Wówczas tak dopasowuje się mapę silnika tak, aby przy średnich obrotach i obciążeniu jednocześnie był żwawszy i miał mniejszy apetyt na paliwo, co przy obecnych jego cenach jest nie do przecenienia.

Auto po chiptuningu będzie dymiło? Dobrze wykonany chiptuning nie ma też wpływu na pogorszenie parametrów emisji spalin, które są określane odpowiednimi normami i dlatego nie musimy mieć obaw, że nasz pojazd po modyfikacji będzie miał problemy podczas standardowych badań technicznych.

Czy samochód z przebiegiem np. 200 tys. kilometrów może być modyfikowany? Często okazuje się, że samochody nawet z przebiegiem rzędu 300 – 400 tys. kilometrów są bardzo zadbane i nie ma przeciwwskazań, aby poprawić jego osiągi. Zawsze trzeba jednak przed dokonaniem jakiejkolwiek modyfikacji tuningowej najpierw zadbać o dobry stan opon, hamulców i układu jezdnego - elementów decydujących o komforcie i przede wszystkim bezpieczeństwie jazdy.

Czy stać mnie na taką usługę?  Cena modyfikacji popularnych typów pojazdów w Auto-Skrzypek zaczyna się już od 499 zł. Przy obecnych cenach paliw jest to około 100l oleju napędowego, w autach osobowych przy identycznym użytkowaniu po modyfikacji spalanie spada nawet o 1 litr/100km co oznacza że usługa potrafi się zwrócić nawet po 10 tys km! Nie wpominając o znacznie większej radości z jazdy oraz perspektywie zobaczenia wyrazów twarzy pasażerów czy innych kierowców podczas ruszania ze skrzyżowania smiley

 

2014-08-07